na dobry wieczór: drink Old Fashioned


Ostatnio bardzo wciągnął nas serial "Mad Men", spędzamy niemalże każdy wieczór w tygodniu oglądając kolejne odcinki...
Rzecz dzieje się w nowojorskiej agencji reklamowej, a główny bohater Don Draper to utalentowany art director. Lata '50 to czas, gdzie dym papierosowy był wszędzie, a alkohol lał się strumieniami, szczególnie podczas spotkań z klientami i przy pracy kreatywnej ;) Jednym z ulubionych drinków Dona jest Old Fashioned, który postanowiliśmy wypróbować w domowym zaciszu oglądając kolejny odcinek serialu...

Drink jest dość prosty do przygotowania, a jego składniki sprawiają, że ma ciekawą, owocową nutkę. Zwolennicy mocniejszych drinków z pewnością polubią jego smak... No to do dzieła!


Do przygotowania drinka Old Fashioned potrzebujemy:
- bourbon (whiskey)
- wódkę typu "bitter" (czyli wódkę z gorzkim posmakiem, my wykorzystaliśmy Żołądkową Gorzką)
- wodę gazowaną
- cukier
- skórkę z cytryny
- kilka plastrów pomarańczy

Przygotowanie:

Małą łyżeczkę cukru (lub jedną kostkę) wsypujemy do szklaneczki i dodajemy do niej łyżeczkę bitteru oraz łyżkę stołową wody gazowanej. Miksturę rozdrabniamy przy pomocy moździerza, lub innego barmańskiego przyrządu ;) Chcemy uzyskać niezbyt wodnistą, raczej jednolitą substancję przypominającą syrop. Kolejnym krokiem będzie dodanie whiskey. Ten drink ma mało składników, więc ważne jest to, aby wybrać burbon, który lubicie i którego smak Wam odpowiada... Dodajemy więc 40 ml whiskey oraz wsypujemy trochę lodu. Odcinamy z cytryny kawałek skórki, którą wyciskamy do drinka. Skórka cytryny pod wpływem zgniecenia uwalnia olejki eteryczne, które dodadzą smaku. Skórką smarujemy rant szklanki a później wrzucamy ją do drinka. Na koniec dodajemy kilka plasterków świeżej pomarańczy, która podobnie jak skórka cytryny, doda drinkowi smaku. Drink można ozdobić jeszcze wisienką koktajlową.

Miłego ;)
M&MBrak komentarzy:

Prześlij komentarz