domowa tarta z truskawkami

Sezon na truskawki w pełni, co bardzo nas cieszy :) Na rynkach można je już kupić za 5 zł za kilogram, większość jest słodka i pełna smaku. Chociaż najszybciej zrobić z truskawek koktajl, warto nieco bardziej się przyłożyć się do nich i przygotować pyszną tartę! Pokochacie ją, serio!

(PS. Uwaga na tę tartę ;) lubi uciekać z talerza, serio! Musieliśmy robić ją dzień po dniu, bo pierwsza stwierdziła, że chce się poznać bliżej z podłogą w kuchni ;) )




Składniki:
Na spód:
200 g mąki
3 łyżki cukru pudru
100 g masła
1 jajko
Na krem:
250 g mascarpone
3 żółtka
2 łyżki cukru
100 ml śmietany kremówki
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Przygotowanie:
Na stolnicę wysypujemy mąkę i cukier puder, na które kładziemy pokrojone w kostki masło i siekamy dalej nożem do momentu gdy przed nami będzie dużo małych "okruszków" masła obtoczonych w mące. Na końcu wbijamy jajko i szybko zagniatamy. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 30 minut. Ciasto rozwałkowujemy i układamy do formy od tarty, którą wkładamy na kolejne 30 minut do lodówki. Wyjmujemy, ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 'C. W między czasie ucieramy żółtka z cukrem na puszystą masę, a następnie miksując dodajemy ser mascarpone i ekstrakt waniliowy. Zimną śmietanę kremówką ubijamy i delikatnie łączymy z masą serową. Wykładamy ją na nasze ostudzone ciasto i układamy na nim truskawki.




Smacznego!
M&M

kurczak z młodymi warzywami i jajkiem w koszulce

Młode marchewki i ziemniaczki, świeże szparagi, kurczak. Ten zestaw jest idealny jako letni i lekki obiad. Do tego niespodziewany dodatek: jajko w koszulce. Obiad fantastyczny, zdrowy i baaaardzo smaczny! Śpieszcie się po szparagi, bo to już ich ostatki! ;)



Składniki:
3 młode marchewki
kilka młodych ziemniaków
3 ząbki czosnku
2 piersi z kurczaka
szparagi
jajka
ocet, oliwa

Przygotowanie:
Na sam początek włączamy piekarnik ustawiając temperaturę na 200'C. Marchewki i ziemniaki bardzo dokładnie myjemy i suszymy. Marchewki kroimy na pół, a ziemniaki w ćwiartki, bądź ósemki. Całość wsadzamy do naczynia żaroodpornego, wlewamy 2 łyżki oliwy, dorzucamy 3 ząbki nieobranego czosnku i dużą szczyptę ulubionych suszonych ziół. Wszystko dokładnie mieszamy ze sobą równomiernie rozkładając w naczyniu. Wsadzamy do piekarnika na ok. 35-40 minut.
W między czasie musimy przygotować szparagi (po 4-5 na jedną pierś z kurczaka) odłamując twarde końcówki. Szparagi musimy zblanszować wrzucając na 4-5 minut do gotującej się wody. Piersi przecinamy na pół (ale nie do końca!)... przekładamy je folią spożywczą i delikatnie rozbijamy tłuczkiem lub dużym nożem. Piersi z dwóch stron solimy i pieprzymy. Rozsmarowujemy po jednej stronie pesto i układając szparagi na jednym końcu, zawijamy je w roladę. Żeby rolada nie rozpadła się możemy spiąć ją na czas pieczenia wykałaczką. Gdy nasze warzywa już będą podpieczone, wyjmuje naczynie. Warzywka rozsuwamy na "boki" i na środku naczynia układami nasze piersi z kurczaka i pieczemy kolejne 15 minut. Jajka w koszulkach gotujemy na ostatnią chwilę do ścięcia się białka w gotującej się w wodzie z dodatkiem łyżki octu.

 Podajemy i wcinamy ze smakiem :)


Smacznego!
M&M

letnia sałatka ze szparagami i fasolką

Dziś post krótki, ale treściwy ;) Chcemy Was zainspirować do miksowania letnich warzyw, bo przecież to właśnie teraz jest najlepszy moment na jedzenie szparagów, fasolki, marchewki, pomidorów i innych warzywnych smakołyków. Targi pękają od świeżych plonów, a ceny są równie kuszące, co same produkty...

Dziś: letnia sałatka ze szparagami i fasolką.


Warzywa miksować możecie dowolnie, my proponujemy taki oto zestaw:

- sałata (różne rodzaje)
- szparagi
- fasolka szparagowa
- pomidory (my wykorzystaliśmy małe pomidorki koktajlowe, ale spokojnie sprawdzą się inne odmiany)
- świeża bazylia

Warzywa myjemy i przygotowujemy do podania. Szparagi i fasolkę gotujemy i ostudzone dodajemy do pozostałych warzyw. Przygotowujemy miodowo-musztardowy dressing (wykorzystaliśmy musztardę z wyraźnymi ziarnami gorczycy, które dodają ciekawej faktury). Do smaku wrzuciliśmy także świeże liście bazylii, które świetnie podkręcają smak.



Smacznego!
M&M

Domowy chleb ziołowy

Po ostatniej przygodzie z pieczeniem chałki rozpoczęliśmy przygodę z "większą formą" - i nie mamy tu na myśli foremki do pieczenia ;)

Nowy żeliwny garnek idealnie sprawdził się do pieczenia domowego chleba i, szczerze przyznajemy, ten, który tu widzicie nie jest pierwszym bochenkiem ;) Próbny chlebek (ze świeżą bazylią) został zjedzony praktycznie w jeden dzień! Poza smakiem na więcej, dał nam sporo energii do kolejnych prób!

Dziś przed Wami domowy chleb ziołowy :)


Inspiracja i ogromna skarbnica wiedzy o chlebach.

Składniki:

450 g dowolnej mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
300 ml wody
1,5 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy
ulubione świeże zioła

Przygotowanie:

Drożdże kruszymy do miseczki, łączymy z dwoma łyżkami wody i odstawiamy na 10 minut. Następnie dodajemy je do mąki oraz pozostałych składników za wyjątkiem ziół. Zagniatamy ciasto, wgniatając na samym końcu posiekane świeże zioła (możemy tu wykorzystać bazylię, rozmaryn, tymianek czy inne). Ciasto przekładamy na posypaną mąką ściereczkę i układamy w koszyku lub durszlaku aby odpoczęło. W między czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 230 'C umieszczając w nim nasz żeliwny garnek. Po ok. 30 minutach, gdy już jest nagrzany, wyciągamy go z piekarnika i umieszczamy w środku nasze ciasto na chleb. Pieczemy ok. 25 minut, po czym ściągamy pokrywkę, aby dobrze się przypiekł z góry.

Wyjęty z piekarnika chleb to magia... Gdyby nie to, że jest tak gorący, chciałoby się go zjeść od razu w całości! Sprawdźcie to sami :)





Smacznego!
M&M

Chałka

Ostatnio "naszło" nas na pieczenie. Na pierwszy ogień poszła chałka :) Musimy przyznać, że efekt był bardzo dobry, a obie chałki zniknęły wyjątkowo szybko... ;)
Warto dodać, że towarzyszył im domowy dżem z moreli, który podkreślił smak świeżej chałki... Mamy nadzieję, że sami spróbujecie upiec taki drożdżowy placek, bo warto!



Składniki (na 2 chałki):

1 szklanka ciepłej wody
25 g drożdży
5 żółtek (w temperaturze pokojowej)
2 łyżki oleju
4 łyżki cukru
1 cukier wanilinowy
3 i 3/4 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
1 jajko do posmarowania i sezam do posypania

Przygotowanie:

Drożdże wymieszać z wodą, najlepiej w dużej misce, po czym dodać kolejne składniki, tj. żółtka, olej, cukier i cukier wanilinowy. Wymieszać wszystko widelcem roztrzepując dokładnie żółtka i dosypać przesianą mąkę. Następnie wymieszać ciasto drewnianą łyżką, a później dać "odpocząć" ciastu przez ok. 5 minut. Wyrabiać ciasto łyżką przez następne 5 minut, a na samym końcu zagnieść rękami. Uformować ciasto w kulę i włożyć do miski wysmarowanej oliwą. Przykryć miskę folią i wstawić na co najmniej 12 godzin do lodówki.

Ciasto wyjmujemy z lodówki, dzielimy na 2 części i każdą z nich na 5 kolejnych. Formujemy w rękach "wałeczki" o długości ok. 25-30 cm. Mamy otrzymać 2 chałki więc sklejamy początki pięciu wałków ze sobą tworząc coś na kształt gwiazdy. "Numerujemy" wałeczki od 1 do 5 i zaplatamy je w warkocz kierując się zasadą, że numer 1 nakładamy na numer 3, 2 na 3, 5 na 2. Kontynuujemy zaplatanie do momentu, gdy dojdziemy do końca ciasta. Końce sklejamy razem ze sobą i zawijamy pod spód, żeby chałka wyglądała ładnie.

Chałki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Smarujemy je roztrzepanym jajkiem z dodatkiem łyżki wody i odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie smarujemy ponownie i posypujemy sezamem, makiem lub kruszonką. Po 30 minutach chałki możemy włożyć do piekarnika nagrzanego do 180'C. Pieczemy przez 35 minut i wyjmujemy gdy staną się rumiane.





 Nie pozostaje Wam nic innego, jak lecieć po świeże drożdże i przygotować ciasto na chałkę, a później... Cóż, sami już będziecie wiedzieć ;)

Smacznego!
M&M

zupa krem z białych warzyw

Lubimy zupy, pani M. szczególnie upodobała sobie kremy (nie tylko te do twarzy ;) ). Dziś mamy dla Was fantazyjną i pyszną wersję warzywnej zupki. Krem z białych warzyw to dobra alternatywa dla zwykłej "zalewajki" z chaotycznie wrzuconymi warzywami. Tutaj zarówno smak, jak i kolor mówią, że jest świeżo i ciekawie ;) Przekonajcie się sami!




Składniki:
3 pory
1 cebula
1/2 selera
1 pietruszka
3 ziemniaki
100 ml białego wina
1,5 l bulionu
3 łyżki masła
sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Przygotowanie:
W rondlu rozgrzewamy masło na które wrzucamy pokrojoną w półksiężyce cebulę i tak samo przygotowane białe części z porów. Dusimy na wolnym ogniu ok. 8-9 minut, do momentu, gdy warzywa będą się rozpadać. Zwiększamy ogień, dodajemy białe wino i odparowujemy. Dorzucamy resztę warzyw, które wcześniej kroimy w kostkę i całość zalewamy bulionem tak, aby warzywa były nim całe zakryte ( +2 cm nad nimi). Gotujemy do miękkości warzyw, po czym wszystko miksujemy blenderem. Doprawiamy przyprawami i podajemy z kleksem śmietany na środku i odrobiną świeżej natki pietruszki.

Smacznego!
M&M



Cud miód box dotarł!

Jakiś czas temu wpadliśmy na fantastyczny magazyn USTA (jeśli jeszcze nie udało Wam się przeczytać pierwszego numeru, to koniecznie musicie nadrobić te zaległości - warto!). Znaleźliśmy tam notkę o niesamowitym projekcie - Cud miód box, który postanowiliśmy sprawdzić na własnych kubkach smakowych ;)



Dla wyjaśnienia: Cud miód box to fantastyczna inicjatywa, dzięki której możecie poznać nieznane lub zapomniane polskie smaki. Autorzy boxa wybierają produkty, które znajdą się w paczce, a zamawiający nie mają pojęcia, co dostaną :) Niespodzianka gwarantowana!

Zamówić można 1, 3 lub 6 boxów, paczki wysyłane są raz w miesiącu, kurierem. Wystarczy zamówić, zapłacić i czekać na przesyłkę!

Informacje już były, teraz kilka słów od nas... Zaciekawieni projektem, postanowiliśmy spróbować. Kiedy już zapomnieliśmy o zamówionej paczce, dotarła do nas i otwieraliśmy ją pełni emocji :) Paczuszka piękna, cud miód wręcz ;) W środku cudowny list od autorów boxa, a także opis produktów, które były w paczce. W przesyłce znalazły się:
- Słodkie buraki balsamico (WOOtwornia)
- Cukierki kogutki i krówki (Polskie Frykasy)
- Makaron 100% pszenicy durum (Bartolini)
- Tłoczony sok jabłkowy (Soki z domu Remborowskich)
- Andruty Kaliskie






Jeśli chodzi o samą zawartość, to byliśmy nieco rozczarowani - nie wszystkie produkty spełniły nasze oczekiwania. Zakładaliśmy, że skoro autorzy boxa je wyselekcjonowali, to wszystko będzie unikatowe - niestety nie można tego powiedzieć o soku jabłkowym i andrutach, które spokojnie można kupić w delikatesach...

Samą ideę doceniamy i pochwalamy, być może jeszcze kiedyś skusimy się na boxa... oby tylko nie rozczarować się ponownie...






Sernik wielkanocny

Wielkanoc za kilka dni, a u nas powolne przygotowywania. W ramach słodkości w tym roku miejsce honorowe zajmie sernik. Jest cudownie puszysty, kremowy, a z kajmakiem tworzy idealny zestaw :)
Dla tradycjonalistów: przypominamy również nasz mazurek :)

Przejdźmy do konkretów... będziecie zachwyceni!





Składniki (pomysł):

Spód sernika:

- 160 g herbatników
- 80 g rozpuszczonego i przestudzonego masła
- 1 łyżka cukru pudru

Masa serowa:

- 1 kg zmielonego twarogu do sernika
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki masła orzechowego (opcjonalnie)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 200 g białej czekolady
- 1 szklanka śmietany 30%
- 5 jajek
- mała puszka masy kajmakowej

Przygotowanie:

Herbatniki mielimy blenderem na mąkę, po czym dodajemy do nich łyżkę cukru pudru i rozpuszczone, przestudzone masło. Łączymy składniki ze sobą i tak przygotowaną masą wyklejamy spód formy do pieczenia sernika. Przygotowany spód wkładamy do lodówki i zabieramy się do zrobienia masy serowej. Białą czekoladę rozpuszczamy na małym ogniu w kąpieli wodnej wraz ze śmietaną kremówką. W misce odmierzamy pozostałe składniki, dodając na koniec przestudzoną białą czekoladę. Miksujemy je na wolnych obrotach do połączenia się wszystkich składników, jednak nie dłużej niż minutę. Serową pyszność wlewamy do naszej formy z herbatnikowym spodem, a następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160'C na 70 minut.
Pamiętajmy o wolnym studzeniu sernika, tzn. spokojnie może jeszcze postać w wyłączonym piekarniku przez jakiś czas. Dobrze wystudzony sernik dekorujemy gotową masą kajmakową (nie ma potrzeby jej podgrzewania) i niesolonymi orzeszkami ziemnymi. Przechowujemy w lodówce lub innym chłodnym miejscu, jemy ze smakiem i częstujemy innych ;)






Smacznego!
M&M

zielone curry z kurczaka

Lubimy kulinarną egzotykę i często w naszej kuchni tworzymy aromatyczne i dobrze przyprawione potrawy ;) Ostatnio natrafiliśmy na zielone curry, które roznieciło ogień w naszych gardłach... ale oh, jaki smaczny ogień! Spróbujcie sami :) Oto nasza wariacja na temat egzotyki z zielonym curry, kurczakiem i warzywami.



Składniki:
2 piersi z kurczaka
200 ml mleka kokosowego
200 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
1 łyżka zielonej pasty curry
1/2 cukinii
1 marchewka
2 ząbki czosnku
kawałek imbiru
świeża kolendra
sól, pieprz

Przygotowanie:
Przgotować poszczególne składniki - kurczaka pokroić w cienkie paski, cukinię i marchewkę w ukośne słupki, a czosnek z imbirem drobno pokroić. W małym rondelku zagotowujemy mleko kokosowe, po czym dodajemy pastę curry. Czekamy, aż połączą się ze sobą i dodajemy bulion. Zagotowujemy po czym partiami, ciągle gotując, wrzucamy kurczaka. Na koniec dodajemy czosnek z imbirem i gotujemy ok. 10 minut. Dodajemy marchewkę i gotujemy kolejne 5 min. Na sam koniec dodajemy cukinię, zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Podajemy z makaronem ryżowym lub ryżem, posypując całość świeża kolendrą.




Smacznego!
M&M

cytrynowe ciasteczka Jamiego Olivera

Każdemu chce się, od czasu do czasu, coś pochrupać... W coś wgryźć...
Dla odmiany (od ulubionej czekolady), dziś pokażemy Wam ciasteczka przepisu Jamiego Olivera. Są bardzo aromatyczne i smaczne! :)


Składniki:
- 125 g masła w temperaturze pokojowej 
- 100 g cukru pudru  
- 1 jajko 
- 200 g mąki  
- Starta skórka z 2 cytryn 
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia  
- szczypta soli

Przygotowanie:

Utrzeć masło z cukrem, następnie dodać jajko i ubijać, aż uzyska lekką i puszystą konsystencję. Dodać skórkę cytrynową, proszek do pieczenia i sól, po czym miksując, dodawać partiami mąkę. Ciasto uformować w kulę, przykryć i włożyć do lodówki na co najmniej 2 godziny. Rozgrzać piekarnik do 180°C. Rozwałkować ciasto na ½ cm grubości i wyciąć mniejsze ciastka o dowolnym kształcie. Piec do zarumienienia, około 10-12 minut 

PS. Na wyciętych z ciasta kółkach wycisnęliśmy jeszcze stempel do ciastek :) Hasło EAT ME idealnie pasuje do  tych ciasteczek ;)






Smacznego!
M&M